Výroba jednotlivého silničního vozidla (povolení výroby jednotlivého silničního vozidla a následné schvalování technické způsobilosti)
Výrobou jednotlivého silničního vozidla se rozumí výroba silničního vozidla podle vlastní konstrukce nebo s využitím systému vozidla, konstrukční části vozidla a samostatného technického celku vozidla, na něž byla vydána rozhodnutí o schválení typu.
V této věci je oprávněna jednat fyzická nebo právnická osoba, resp. výrobce jednotlivého silničního vozidla.
Splnění všech požadovaných náležitostí.
O povolení výroby jednotlivého silničního motorového vozidla musí výrobce předem písemně požádat obecní úřad obce s rozšířenou působností (viz bod 08).
Technickou způsobilost jednotlivě vyrobeného silničního vozidla schvaluje obecní úřad obce s rozšířenou působností, který vydal povolení k výrobě jednotlivého silničního motorového vozidla; obecní úřad obce s rozšířenou působností rozhodne na základě posouzení shody vlastností jednotlivě vyrobeného silničního vozidla s požadavky stanovenými prováděcím právním předpisem; obecní úřad obce s rozšířenou působností může uložit provedení zkoušek jednotlivě vyrobeného silničního vozidla na náklady výrobce.
V případě kladného rozhodnutí o schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného silničního vozidla vydá obecní úřad obce s rozšířenou působností technický průkaz silničního vozidla, jedná-li se o silniční vozidlo, které podléhá registraci; u silničních vozidel, která nepodléhají registraci, vydá obecní úřad obce s rozšířenou působností technické osvědčení silničního vozidla.
Příslušným k vydání povolení je obecní úřad obce s rozšířenou působností (resp. magistrát), v jehož správním obvodu má výrobce či žadatel sídlo nebo bydliště nebo místo podnikání, liší-li se od místa bydliště.
Technickou způsobilost jednotlivě vyrobeného silničního vozidla následně schvaluje tentýž obecní úřad obce s rozšířenou působností, který povolení k výrobě tohoto vozidla vydal.
Žádost výrobce o povolení výroby jednotlivého silničního vozidla musí obsahovat:
obchodní firmu, sídlo a identifikační číslo, je-li žadatelem právnická osoba, nebo jméno, příjmení, obchodní firmu, jde-li o podnikatele, rodné číslo, místo trvalého nebo povoleného pobytu, je-li žadatelem fyzická osoba,
druh a kategorii silničního vozidla,
účel, pro který má být silniční vozidlo používáno,
způsob zajištění záručního a pozáručního servisu.
Žádost musí být doložena těmito doklady:
ověřenou kopií smlouvy nebo listiny o zřízení nebo založení právnické osoby nebo u právnických osob zapsaných v obchodním rejstříku výpisem z obchodního rejstříku, u fyzických osob podnikatelů ověřenou kopií živnostenského oprávnění,
technickým popisem silničního vozidla v rozsahu údajů uváděných v technickém průkazu vozidla, včetně údajů o předpokládaných provozních, jízdních a dynamických vlastnostech,
nákresem sestavy silničního vozidla s uvedením rozměrů a hmotností,
návodem k údržbě a obsluze vozidla v českém jazyce,
osvědčeními o schválení typu systémů vozidla, konstrukčních částí a samostatných technických celků vozidla, které tvoří silniční vozidlo, nebo technickým protokolem.
Na žádost o schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného silničního vozidla se rovněž vztahuje § 30 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
K žádosti musí být dále přiložen:technický protokol vydaný zkušební stanicí a
protokol o technické prohlídce, pokud se jedná o vozidlo, které podléhá režimu pravidelných technických prohlídek podle § 40 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Technickým protokolem se dokládá splnění podmínek uložených v rozhodnutí o povolení výroby a splnění technických požadavků stanovených prováděcím právním předpisem, protokolem o technické prohlídce se dokládá technická způsobilost vozidla k provozu na pozemních komunikacích.
Tiskopisy žádostí jsou k dispozici na příslušných obecních úřadech obcí s rozšířenou působností.
Správní poplatek je vybírán až v případě schvalování technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného silničního vozidla, a to ve výši 2 000 Kč.
Obecní úřad obce s rozšířenou působností vydá na základě žádosti osvědčení o jednotlivém schválení vozidla s platností ve všech členských státech ve lhůtě 60 dnů ode dne podání žádosti, pokud jednotlivě vyrobené silniční vozidlo splňuje technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Obecní úřad obce s rozšířenou působností může uložit provedení zkoušek jednotlivě vyrobeného silničního vozidla na náklady výrobce.
Případný dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
01.03.2015
Bez časového omezení.
Září víno vaří - říjen víno pijem.
Svatá Ludmila deštem obmyla.